Par meliem darba intervijās
23. augusts, 2024 pl. 19:10,
Nav komentāru
Tie, kas bieži iet uz darba intervijām: cik bieži jums sanāk melot? Tikai, kuri intervē: cik bieži jūs lūdzat cilvēkiem melot?
Mēs visi zinām, ka, runājot par iepriekšējo darba vietu, jābūt diplomātiskiem un jāizvairās no negācijām. Pēc tam, mēnešus vēlāk, uzzinām no jaunā kolēģa, ka viņš bija tiranizēts, pārslogots un izdedzis. Bet intervijā mēs dzirdējām skaistu (un mazliet arī melīgu) stāstu par jaunu horizontu meklēšanu. Jo aprunāt iepriekšējo darba devēju nedrīkst. Sevi parādīt novājinātu un pārgurušu arī nedrīkst.
Vai mums nācās stāstīt par to, kāpēc tieši šajā organizācijā gribam strādāt? O, jā! Un, ja padomā, ko gan es zinu šobrīd par šo organizāciju? Pat ja tā ir pasaulslavenā korporācija vai prestiža starptautiska organizācija, vai tiešām es zinu, kā būs strādāt tieši šajā nodaļā? Vai tiešām es esmu tik traki motivēts mesties nezināmajā? Bet ja tieši šeit ir liels risks būt tiranizētam, pārslogotam un izdegušam?
Vēl viens labs jautājums: ar ko es esmu labāks par citiem kandidātiem, kas mani atšķir no pārējiem? Ko lai es atbildu? Nevienu no kandidātiem es neesmu sastapis. Es esmu cilvēks parastais, kaut ko es zinu labāk par citiem, kaut kur esmu stulbāks; parasti es strādāju labi, pat ļoti, bet arī man gadās sliktās dienas (kad vienreiz pati šādi atbildēju intervijā, vēlāk nesaņēmu pat pieklājīgu atrakstīšanos).
Kādus melus tev ir nācies teikt intervijā? Un vēl: uz kādiem meliem tu, intervējot, pavirzi savus kandidātus?
Un kā lai mēs tiekam pie taisnības?