Kam esi gatavs?
22. oktobris, 2024 pl. 17:36,
Nav komentāru
Pilnīgi atklāti: savu praksi būvēt ir grūti. Šis ceļš ir pilns nezināšanas, satraukuma, dusmu, baiļu, vilšanās, neizpratnes, arī nemācēšanas (esmu psihologs, nevis mārketinga speciālists). Grūti ir arī nolikt to malā un lūkoties pēc jaunām iespējām.
Lai nu kādā veidā es darbotos, mani motivē tas, ka piepildu savu aicinājumu un lieku lietā savus talantus.
Un vēl mani motivē tas, ka esmu šim ceļam pamatīgi gatavojusies.
Kā es to darīju? Mācījos – gadu gadiem. Gāju terapijā. (Izzināju savas spēcīgās puses un vājības, izsāpēju, izsēroju un palaidu vaļā to, kas noēda spēkus). Lasīju, rakstīju konspektus. Iepazinu cilvēkus. Eksperimentēju, izmēģināju jaunas pieejas, mācījos no savām un svešām kļūdām.
Tagad maz ir “bāze”. Tā dod gan mieru, gan motivāciju. Ļauj būt sagatavotai (justies kaut puslīdz sagatavotai) arī pilnīgi jaunā situācijā.
No sporta psiholoģijas lekcijām atceros, cik ļoti nepieciešama sagatavotība sportistiem. Runa nav tikai par fizisko izturību, arī (vai daudz vairāk) par mentālo. (Piemēram, tikko pandēmijas laikā parādījās pētījumi par sportistu mentālo veselību un sportiskiem sasniegumiem pandēmijas laikā, – tas bija ir / svarīgāk nekā fiziskās prasmes).
Un te, man šķiet, ir tā viltība: lai sagatavotu slodzei savu psihi, mums ir nepieciešama visa mūsu dzīves pieredze, visas mūsu veiksmes un arī neveiksmes.
Kā tev patiktu šāds mazs vingrinājums? Paņem savu dienasgrāmatu (vai izveido to). Nē, nevis laika plānotāju, bet kladīti (vai datora failu), kurā brīvi pierakstīt savas domas un pieredzi.
Pamēģini dienu no dienas, piemēram, kaut vai divu nedēļu garumā aprakstīt kādu savas dzīves notikumu un atbildēt uz vienu jautājumu: kādiem manas dzīves pavērsieniem šis notikums mani sagatavoja? Šodien viens notikums, rīt cits, bet jautājums atkārtojas.
Pavēro, kā jūties pirms, kā jūties pēc šīs rakstīšanas. Pavēro, kas notiek un mainās šajās divās nedēļās. Kad paiet divas nedēļas, šo praksi var pabeigt, bet var arī turpināt. Vai arī ieplānot vēl divas nedēļas pēc pusgada.
Pamēģini arī citādi: kam mani sagatavo mana šodienas pieredze (kā es varu izmantot to savā labā)?